Koleno
Tekaško koleno
Težave, povezane s pogačico, se značilno kažejo kot bolečina v sprednjem delu kolena, ki se pojavi med tekom. Ponavadi je bolečina močnejša pri teku po hribu navzdol, lahko tudi pri hoji navzdol (na primer po stopnicah), neredko tudi po dolgotrajnem sedenju s pokrčenimi koleni. Ker je ta težava tipična za tekače, se zanjo pogosto uporablja kar izraz tekaško koleno. Eden glavnih vzrokov za njegov nastanek je neprimerno drsenje pogačice po sklepni površini stegnenice, posledica pa je neenakomerno obremenjevanje sklepne površine pogačice. Poznanih je več mehaničnih dejavnikov, ki lahko privedejo do takšnega stanja: visoko ležeča pogačica, relativna oslabelost štiri-glave sprednje stegenske mišice, nezadostna raztegljivost mišic zadnje strani stegna, čezmerna pronacija (zavračanje) stopala, nestabilna pogačica, plitev žleb sklepne površine za pogačico na stegnenici in neprimerno oblikovana sklepna površina pogačice, če naštejemo le nekatere.
Sindrom iliotibialnega trakta
Iliotibialni trakt je dolga tetiva, ki poteka po zunanji strani stegna od narastišča na medenici do zgornjega dela golenice, kjer se (na zunanji strani kolena) pripenja na kost. Za ta sindrom je značilna bolečina na zunanji strani kolena, ki se navadno pojavi po določenem času med tekom ali po njem.
Kako zdraviti, kako preprečevati?
Prvi ukrepi so pri vseh tekaških poškodbah kolena podobni. Intenzivnost treninga je treba toliko zmanjšati, da tek ne povzroča bolečin, če so težave že hujše, pa ga je treba za nekaj časa opustiti. Pri bolečini v sprednjem delu kolena se moramo izogibati aktivnostim, pri katerih močno krčimo kolena, pri težavah z ligamentom pogačice pa se še posebno izogibamo poskokom. Boleč predel lahko večkrat dnevno pet do deset minut hladimo z ledom. Priporočljive so raztezne vaje za sprednje in zadnje stegenske mišice in mišice goleni. Poskrbeti moramo tudi za ustrezno krepitev zlasti sprednjih stegenskih mišic, kar je še posebno pomembno pri težavah, povezanih s pogačico. Pri sindromu iliotibialnega trakta je treba posebno pozornost posvetiti vajam za raztezanje tega trakta. Pri težavah s koleni moramo preveriti tudi, ali imamo obutev, ki ustrezno korigira morebitno pronacijo stopal pri teku. Ko znova začnemo teči, moramo počasi stopnjevati obremenitve in pogostost treningov. Na začetku je priporočljiv samo tek po ravni podlagi. Poleg tega moramo redno delati krepilne in raztezne vaje, TeslaSinhron je odlična izbira.